wtorek, 27 maja 2014

Wiersze na dzień...

Obiecywałam sobie, że nie będę zamykać siebie i dzieci w utartym schemacie, niezależnie od tego, czy chodzi o sposób żywienia, spędzania wolnego czasu, gatunek muzyczny, którego słuchamy, czy - najważniejsze - literaturę.

Miało być różnorodnie.

Tymczasem, od dłuższego czasu przerabiamy na przemian Tuwima, Konopnicką i Brzechwę. Tymon zna ich wiersze już na tyle dobrze, że czasem w swoich opowieściach nawiązuje do poszczególnych utworów (a ja puchnę wtedy z dumy), więc najwyższy czas wprowadzić coś nowego.Padło na Wandę Chotomską.

"Bobry mówią dzień bobry" to tomik zawierający 97 wierszy podzielonych na pięć kategorii: "Bajki Gdybajki", "Rymy i Rymki", "Rymy i Rymki: Kwiaty", "Rymy i Rymki: Ptaki" oraz "Limeryki i Żarciki". Dość, by na dłuższy czas zająć dwuipółlatka (ważne, żeby dało się do tego skakać do rytmu) oraz wybrać coś, co przypadnie do gustu wybrednemu jedenastomiesięczniakowi (musi być niedługie, wybitnie rytmiczne i zawierać śmieszne wyrazy). Ponad tydzień zabrało nam zapoznanie się z całością, przy czym te wiersze, które uzyskały aprobatę moich dzieci, musiałam powtarzać kilkakrotnie.

Obecnie mają już swoje ulubione utwory. Agnieszka - "Pająka" i "Kózkę"; Tymon - "Gdyby Tygrysy jadły irysy", "Poduszkowce" oraz "Zająca". Swoją drogą "Bajki Gdybajki" trafiły do nas w dobrym okresie - Tymon niedawno odkrył zabawę jaką daje wcielanie się w role oraz naginanie rzeczywistości, więc wszelkie rażące nieprawidłowości go bawią. 

Tomik ozdabiają ilustracje wykonane przez Bohdana Butenko. Tymon już ostrzy sobie zęby, żeby je pokolorować. Cóż. Będzie musiał poczekać, aż wyćwiczy rękę na tyle, by nie wyjeżdżać za linie. ;)

Podsumowując: "Bobry mówią dzień bobry" trafią zarówno w gust roczniaka (przynajmniej te bardziej rytmiczne wiersze), jak i przedszkolaka, który zaczyna już doceniać poczucie humoru i zabawę słowem. Myślę też - acz nie miałam na kim sprawdzić - że również starsze dzieci znajdą w tym tomiku coś dla siebie.


 Agnieszka lubi

 Agnieszka lubi

Tymon lubi i się szykuje na malowanie ;)

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu Znak Emotikon

4 komentarze:

 1. Napisalam komentarz ale chyba sie nie wstawil. Wiec ponawiam, dzieki! Dlugo szukalam czegos podobnego:) wlasnie zamowilam idealny prezent na dzien dziecka dla mojego 2 latka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się opcja kolorowanki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne! Lila lubi wszelkie rymowanki, także chyba musimy nabyć!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wandy Chotomskiej jeszcze u nas nie było.

  OdpowiedzUsuń